Ponad konkurencję

Energia XXIV, cz. 2
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 214 (5684) 13 września 2000 r.

Ponad konkurencję
SAP Polska Sp. z o.o.

foto

Pewien zakład energetyczny chce aktywnie uczestniczyć w rynku energii. Zarząd firmy już jakiś czas temu postanowił podjąć niezbędne kroki by zdobyć i utrzymać mocną pozycję spółki. Jednym z poważniejszych zadań było wdrożenie zintegrowanego sytemu zarządzania firmą, który umożliwiałby dokładną kontrolę działań i stanowiłby logiczne następstwo przeprowadzonego modelowania i usprawnienia procesów gospodarczych. Po wielu prezentacjach i dyskusjach wybrano system SAP R/3. Możliwości funkcjonalne, wiarygodna i sprawdzona w praktyce metodyka wdrożenia oraz referencje w Polsce i w świecie okazały się gwarancją bezpieczeństwa inwestycji.

Wszystkie fazy wdrożenia R/3 przebiegły bez zarzutu. Powstała koncepcja, prototyp, przeprowadzono testy i system wystartował produktywnie. Od tej chwili kierownictwo zakładu miało dostęp do wszystkich informacji o poszczególnych obszarach działalności. Przykładowo pracownicy odpowiedzialni za eksploatację, otrzymali bieżące dane o awaryjności sieci, łatwiej planowali prace, zarządzali transportem, kontrolowali koszty robót z podziałem na robociznę, materiały, transport; w inwestycjach zaczęto dokładniej planować, budżetować, realizować i rozliczać budowy linii, przyłączy i innych przedsięwzięć. Firma zaczęła prowadzić pełny rachunek kosztów, wprowadzono bieżące wielodostępne raportowanie dla wszystkich jednostek organizacyjnych i konsolidację wyników finansowych, wprowadzono bardziej racjonalną gospodarkę materiałową.

W kolejnych etapach informatyzacji postanowiono zintegrować istniejące systemy sterowania siecią z SAP R/3 i systemem informacji geograficznej (GIS) oraz wdrożyć rozwiązanie do obsługi drobnego odbioru. Z oceny sytuacji na rynku wynikła także konieczność posiadania narzędzia zbierającego i analizującego w czasie rzeczywistym dane dotyczące zużycia energii, po to by decyzje zakupu i sprzedaży energii były podejmowane na solidnych podstawach.

Informacje dla rynku energii

Opisana powyżej historia mogła się zdarzyć i kto wie, czy nie miała miejsca. Świadome kierownictwo zakładu energetycznego widzi potrzebę zmian, które umocnią pozycję firmy na rynku, wybiera dostawcę rozwiązań posiadającego kompletną wizję roli dystrybutora energii na rynku i potrafiącego ją wdrożyć.

Branża przedsiębiorstw użyteczności publicznej przechodzi na całym świecie gwałtowne zmiany. Otwarty rynek, a szczególnie rynek energii elektrycznej z jego potencjalnie dużą konkurencyjnością, niesie wzrost znaczenia efektywnego zarządzania energią. Pojawia się konieczność wykorzystywania oprogramowania do zbierania i analizy w czasie rzeczywistym wielkich ilości danych dotyczących zużycia energii.

Reagując na potrzeby rynku, firma SAP wprowadza komponent Energy Data Management. Jego zadaniem jest zapewnienie skutecznego systemu zarządzania wielką ilością danych, niezbędnych dla zachowania konkurencyjnej pozycji na dynamicznie rozwijającym się rynku.

Energy Data Management stanowi rozszerzenie pakietu SAP Utilities. Umożliwi on m.in. składowanie szczegółowych danych dotyczących energii elektrycznej, np.: charakterystyk obciążenia, stawek, definiowanie i wykonywanie procedur kontroli poprawności, monitorowanie wszelkich uaktualnień oraz zarządzanie danymi z różnych przedziałów czasowych, itd.

Na uregulowanym rynku cena energii elektrycznej zależna jest wyłącznie od wielkości jej zużycia i ewentualnie od tego, w której taryfie pracuje licznik. Rynek po deregulacji przynosi zależność ceny energii od kilku czynników m.in.: ilości energii zamówionej, ilości energii zużytej, ryzyka odzwierciedlonego w umowach i podjętego przez odbiorcę (wybranego modelu zużycia energii, dokładności prognozy, itp).

Zużycie energii w określonym czasie jest różne dla różnych klientów. Badając je w określonych odstępach czasowych (interwałach) tworzy się model zużycia – profil obciążenia.

Kontrakt z dostawcą energii jest podpisywany na dostawę określonej jej ilości w danym czasie. Jeżeli klient nie zużyje zakontraktowanej energii lub przekroczy zadeklarowany limit – traci. Rachunek za energię elektryczną może więc być niższy, jeżeli jej odbiorca jest w stanie dokładnie określić swoje zużycie. Dlatego też, ogólnie mówiąc, zmniejszenie różnicy pomiędzy energią zapotrzebowaną i rzeczywiście zużytą, czyli dokładna znajomość prognozy, jest szczególnie istotna dla ekonomiki przedsiębiorstwa.

Dokładność takiej prognozy np. do dnia, godziny, minut ograniczają przyrządy pomiarowe i ich zdolność do gromadzenia i przesyłania takich informacji. Stosowane coraz częściej nowoczesne liczniki gromadzą odpowiednie dane lub są w stanie przesyłać je na bieżąco do zakładu energetycznego.

Profile obciążeń

W SAP EDM dane zużycia energii elektrycznej odnoszą się do niepowtarzalnie oznaczonego punktu dostarczania energii. Takim punktem jest zazwyczaj licznik lokatora, układ liczników na transformatorze, połączenie pomiędzy różnymi sieciami lub inne miejsce, w którym przeprowadza się pomiar energii.

Ze zgromadzonych zbiorów danych o zużytej energii zliczanej w stałych okresach czasowych powstają profile obciążeń. Profile mogą być później agregowane i analizowane na wiele sposobów. Przykładowo, chcemy wiedzieć jak przedstawia się profil obciążenia 10 największych odbiorców, lub mamy zamiar podpisać kontrakt z dużą firmą posiadającą kilka oddziałów i niezbędny jest całościowy model zużycia energii będący sumą poszczególnych składowych z tych oddziałów.

Możliwe jest m.in. znajdowanie maksimum, minimum i średniej zużycia itp.

Użytkownicy systemu mogą wskazywać klientów o podobnych profilach obciążeń, śledzić straty, kalkulować przeciążenia, badać obciążenie sieci, definiować segmenty rynkowe, badać ich charakterystyki, przygotowywać prognozy i wykorzystywać wszystkie te informacje do bardziej elastycznej i aktywnej obecności na rynku.

Wprowadzane odczyty nie dotyczą tylko dużych odbiorców posiadających nowoczesne liczniki, ale i klientów używających tradycyjnych urządzeń. Uzyskane dane mogą być przesyłane dalej do aplikacji wspomagających zarządzanie, np. przygotowujących billing, czy umożliwiających przeprowadzenie bardzo zaawansowanych analiz statystycznych.

SAP EDM wspomaga również wstępne kalkulacje dla nowych metod billingu, jakie niesie ze sobą rynek po deregulacji: Time of Use i RTP (Real Time Pricing).

Oczywiście narzuca się myśl, że SAP Energy Data Management jest doskonałym narzędziem dla firm uczestniczących w giełdzie energii. Zagregowane dane to podstawa do przygotowywania umów, harmonogramów dostaw, studiów rynku, ustalania cen, analizy zyskowności, planowania i zakupów energii, do planowania i tworzenia rezerwacji zdolności przesyłowych.

Już niedługo, bo pod koniec roku, komponent Energy Data Management otrzymają pierwsi pilotowi klienci SAP, a powszechnie dostępny będzie on od maja 2001.

Marek Markowski

Z ostatniej chwili:
Enporion – globalny rynek internetowy dla energetyki

Pod koniec bieżącego roku ma rozpocząć działanie „Enporion” – globalny rynek internetowy przeznaczony dla energetyki i całej branży „utilities”. Bazuje on na rozwiązaniach dostarczanych wspólnie przez SAP i Commerce One.

Jego założycielami są Allegheny Energy Inc., New Century Energies, Minnesota Power, Northern States Power i PPL Corporation.

Enporion zaoferuje firmom użytkownikom skrócenie łańcucha dostaw, zmniejszenie czasu i obniżenie kosztów przeprowadzania transakcji, szybkie wyszukiwanie dostawców, skuteczniejsze zarządzanie zapasami, dostarczanie specjalistycznych informacji gospodarczych, itp.

Jest to kolejny internetowy rynek dla branży utilities tworzony przez SAP. Działa już „Achilles Marketplace” założony m.in. przez National Grid, Power Gen, GPU Power Distribution.