Rozmowa z George Holoyda, dyrektorem PSEG Polska Sp. z o.o.

Energia XXX
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 66 (6132) 19 marca 2002 r.

 

Rozmowa z George Holoyda, dyrektorem PSEG Polska Sp. z o.o.

Czy mógłby pan w kilku słowach przybliżyć czytelnikom historię firmy PSEG Global w Polsce?

Nasza firma weszła na polski rynek w 1995 roku, odkupując udziały w firmie Elektrociepłownia Chorzów „ELCHO” Sp. z o.o. od brytyjskiej firmy AES. Dzięki tej operacji oraz odkupieniu udziałów od kilku pozostałych miejszościowych udziałowców, PSEG Global w 2000 roku stał się większościowym właścicielem „ELCHO”. Posiadamy w obecnej chwili 55% akcji, a 45% ma EC Chorzów. W listopadzie 2000 roku rozpoczęta została budowa nowej elektrociepłowni. Ma ona zacząć pracę z końcem 2003 roku i zastąpić mocno już wysłużoną elektrownię Chorzów. Do czasu uruchomienia nowej elektrociepłowni, stara będzie produkowała energię elektryczną i ciepło. Działalność tę stara elektrownia prowadzi w formie zobowiązania kontraktowego wobec spółki „ELCHO”. Teoretycznie, w momencie rozpoczęcia produkcji przez Elektrociepłownię Chorzów „ELCHO”, Elektrownia Chorzów S.A. zostanie zatrzymana i rozpocznie się jej rozbiórka. Nie jest to jednak jeszcze decyzja ostateczna. Może się okazać, iż jej stan techniczny, jak również parametry ekonomiczne, a także sytuacja na lokalnym rynku spowodują, że będzie ona pracować dalej, jakkolwiek nie dłużej niż przez maksymalnie 2-letni okres.

Inwestycja ta jest w całości finansowana przez nas, w związku z czym w momencie zakończenia budowy i uruchomienia nowej elektrociepłowni, struktura własności zmieni się i PSEG Global będzie właścicielem nowej firmy w ponad 90%.

Od czasu rozpoczęcia budowy wprowadzamy bardzo intensywnie proces restrukturyzacji zatrudnienia w obydwu podmiotach. Ma on na celu zapewnienie zawodowej przyszłości wszystkim pracownikom. W nowo budowanym obiekcie ze względu na jego nowoczesność i głęboko posunięty proces automatyzacji produkcji, zatrudnienie będzie o 60% niższe niż w Elektrowni Chorzów S.A. W związku z tym prowadzimy szkolenia pracowników elektrowni, gdyż oni będą mieli pierwszeństwo przy obsadzaniu nowych stanowisk pracy w „ELCHO”. Odpowiednio wyszkolona załoga w połączeniu z najnowocześniejszymi metodami zarządzania przyjętymi w grupie firm PSEG przyczyni się do stałej poprawy efektywności całej firmy i podniesienia jej konkurencyjności na polskim rynku.

W ostatnim czasie pana firma podpisała umowę prywatyzacyjną z Ministerstwem Skarbu Państwa dotyczącą Elektrowni Skawina. Czy mógłby pan przybliżyć nam tę inwestycję? Czy plany restrukturyzacji są równie imponujące jak te wprowadzane w „ELCHO”?

Umowa z Ministerstwem Skarbu Państwa jest umową warunkową. Wejdzie ona w życie dopiero po otrzymaniu przez PSEG zgody ministra spraw wewnętrznych i administracji na ten zakup. Uważamy, że Elektrownia Skawina jest zakładem, który przy odpowiednim prowadzeniu oraz przy odpowiednio wdrażanych inwestycjach może dostarczać energię elektryczną i ciepło przez następne 20 do 25 lat i być konkurencyjny dla podobnych elektrowni. Ze względu na fakt, że Elektrownia Skawina jest znacznie więkcza niż stara Elektrownia Chorzów, a przerosty zatrudnienia nie są tak znaczne jak w Chorzowie, restrukturyzacja będzie miała tu zupełnie inny wymiar. Należy również pamiętać o tym, że Elektrownia Skawina nie będzie nigdy zakładem tak nowoczesnym jak „ELCHO” i w związku z tym zatrudnienie na każdy zainstalowany tam MW będzie większe niż w nowej elektrociepłowni w Chorzowie.

Jak przedstawia się najbliższa przyszłość firmy PSEG Global w Polsce?

Nasza firma w niedługim czasie planuje rozwinięcie swojej działalności w większym stopniu w sektorze ciepła. Planujemy zakupić Elektrociepłownię Zabrze S.A. i Elektrociepłownię Bytom S.A. Rozpoczęliśmy także działania mające na celu zakupienie Elektrociepłowni Tychy S.A. Umożliwiłoby nam to na terenie Górnego Śląska utworzenie pewnego rodzaju konglomeratu dostarczającego energię cieplną oraz elektryczną. Działania takie mają na celu przede wszystkim redukcję kosztów, a to z kolei pozwoli nam uatrakcyjnić naszą ofertę cenową dla tego rynku. Podobną taktykę zamierzamy wprowadzać również na terenach Skawiny i Krakowa. Jesteśmy także żywo zainteresowani rejonem łódzkim, konkretnie Zespołem Elektrociepłowni Łódź S.A., gdzie także chcielibyśmy rozwinąć swoją działalność.

Jednak nie interesujemy się tylko sektorem wytwarzania energii. Zrozumiały jest fakt, iż będziemy się starać o podpisanie umów prywatyzacyjnych w niektórych spółkach sektora dystrybucji. Do tej pory przystępowaliśmy już do dwóch przetargów, jednakże nie zakończyły się one dla nas sukcesem. W obecnej chwili planujemy złożenie oferty prywatyzacyjnej dotyczącej STOEN S.A.

Dziękuję za rozmowę.

Michał Chołuj