Energia XXXVI
Dodatek reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 216 (6596) 16 września 2003 r.
Widzimy szansę dalszego rozwoju
Elektrociepłownia „Gorzów” SA na rynku energii działa od 1950 roku, a w obecnej formie prawnej jako jednoosobowa spółka skarbu państwa od 1993 roku.
Elektrociepłownia produkuje energię elektryczną i ciepło w układzie skojarzonym. Energię elektryczną dostarcza do Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA i odbiorców przemysłowym na rynku lokalnym, ciepło dostarczane jest za pośrednictwem przedsiębiorstw dystrybucyjnych do odbiorców komunalnych i przemysłowych w mieście.
Na obecny wizerunek Elektrociepłowni „Gorzów” złożyło się wiele czynników, a do najważniejszych można zaliczyć wybudowanie i oddanie do eksploatacji pierwszego w Polsce gazowo-parowego bloku energetycznego.
Sześć lat temu Zarząd EC „Gorzów” podjął decyzję dotyczącą modernizacji elektrociepłowni w związku z dekapitalizacją majątku produkcyjnego z lat pięćdziesiątych oraz niemożnością dotrzymania wzrastających wymagań w zakresie ochrony środowiska. Zdecydowano się na wyłączenie z eksploatacji kotłów z lat pięćdziesiątych i wprowadzenie nowoczesnej, przyjaznej środowisku, technologii wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Po wielu analizach ekonomicznych i technicznych w EC „Gorzów” wybudowano w 1999 roku blok gazowo-parowy, składający się z turbiny gazowej i parowego kotła odzyskowego. Moc elektryczna turbiny wynosi 54 megawaty, a moc cieplna kotła odzyskowego ponad 68 megawatów. Produkcja energii elektrycznej i ciepła w bloku gazowo-parowym odbywa się w skojarzeniu w oparciu o spalanie gazu ziemnego ze złóż lokalnych odległych o 40 km od Gorzowa Wlkp. (okolice Dębna Lubuskiego).
Uruchomienie zespołu gazowo-parowego stanowiło przełomowy moment w rozwoju całej polskiej energetyki. Zastosowanie gazu ziemnego ze źródeł lokalnych, jako nośnika energii, uczyniło z EC „Gorzów” SA prekursora tego typu rozwiązań oraz jedną z najbardziej niezawodnych i proekologicznych elektrociepłowni w kraju. Osiągnięto tym samym wysoką efektywność ekonomiczną wynikającą z zastosowania układu kombinowanego w wyniku połączenia turbiny gazowej oraz obiegu parowego w jeden system przeznaczony do skojarzonej produkcji energii elektrycznej i ciepła. Po blisko czteroletniej eksploatacji bloku gazowo-parowego poprawił się znacznie stan środowiska w Gorzowie Wlkp. oraz komfort życia jego mieszkańców.
Nie mniej ważnym czynnikiem kształtującym wizerunek Elektrociepłowni „Gorzów” Spółka Akcyjna jest objęcie większościowego pakietu udziałów w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej Gorzów Sp. z o.o., a tym samym zobowiązanie się do realizacji prezentowanej od wielu lat koncepcji rozwoju ciepłownictwa w mieście. Koncepcja ta polega na tym, aby połączyć działające systemy ciepłownicze, co umożliwi zoptymalizowanie pracy istniejących już dużych źródeł ciepła, zagospodarowanie nadwyżek mocy cieplnej elektrociepłowni. Spowoduje to również uzyskanie rezerwy mocy cieplnej umożliwiającej rozwój gorzowskiego rynku ciepłowniczego bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na budowę nowych źródeł ciepła. Możliwym stanie się natychmiastowe wykorzystanie rezerw mocy cieplnej do likwidacji ogrzewań piecowych i małych kotłowni węglowych, czyli likwidację „niskiej emisji” w śródmieściu Gorzowa Wlkp. W bieżącym roku oddana zostanie do eksploatacji wybudowana przez EC „Gorzów” SA magistrala ciepłownicza z rur preizolowanych o średnicy 500 mm i długości prawie 2 km, spinającą oddzielne sieci cieplne w jeden miejski systemy ciepłowniczy.
Będąc znaczącym producentem ciepła w regionie Elektrociepłownia „Gorzów” Spółka Akcyjna aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju lubuskiej energetyki. Elektrociepłownia stała się członkiem Lubuskiego Towarzystwa na Rzecz Rozwoju Energetyki, umożliwiającego wzajemną współpracę firm energetycznych w regionie. Spółka śledzi ponadto sytuację rynkową i stara się skutecznie wygrywać konkurencję i wykorzystywać pojawiające się szanse, związane nie tylko z przyłączaniem nowych odbiorców do systemu scentralizowanego, lecz także budową nowych kotłowni lokalnych oraz obsługą klientów poza systemem tj. na obszarze Polski Zachodniej. W tym celu w grudniu 2001 r. Elektrociepłownia „Gorzów” Spółka Akcyjna przystąpiła do spółki „Infrastruktura Gminna – Grupa Zachód” Sp. z o.o., której zadaniem jest między innymi świadczenie dla udziałowców oraz inwestorów zewnętrznych kompleksowej obsługi rozproszonych projektów kogeneracyjnych (skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej) EC „Gorzów” SA widzi szansę rozwoju w tej dziedzinie i możliwości wykorzystania posiadanego potencjału ludzkiego.
Zmierzając do ugruntowania pozycji Elektrociepłowni „Gorzów” Spółka Akcyjna na rynku, jak również przywiązując ogromną wagę do doskonalenia procesów zarządzania, przystąpiono z początkiem roku 2002 do działań w kierunku wdrożenia i uzyskania certyfikatów Zintegrowanego Systemu Zarządzania, Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy zgodnie z wymaganiami norm ISO. Prace wdrożeniowe zakończone zostaną w trzecim kwartale 2003 roku
To wszystko jest potrzebne żeby się przygotować na konkurencyjność rynku europejskiego.
Jak każda firma działająca na rynku energii elektrociepłownia ma swoje problemy i wyzwania. Pierwszym problem, jaki na dzień dzisiejszy się jawi to likwidacja w najbliższym czasie kontraktów długoterminowych na zakup mocy i energii elektrycznej zawartych pomiędzy PSE SA a wytwórcami energii elektrycznej. Elektrociepłownia „Gorzów” ma zawarty kontrakt w związku z budową bloku do 2008 roku. Równocześnie z budową bloku gazowo-parowego wybudowana została wyłącznie pod potrzeby elektrociepłowni kopalnia gazu wraz z rurociągiem przesyłowym o długości ponad 40 km.
Operowanie na wolnym rynku energii elektrycznej i ciepła przedsiębiorstw energetycznych bazujących na paliwie gazowym jest utrudnione ze względu na wysokie ceny gazu. Na dzień dzisiejszy cena gazu ze złóż lokalnych zależna jest od ceny gazu systemowego, a paliwo to, mimo iż przyjazne środowisku jest paliwem droższym od węgla brunatnego, czy kamiennego.
Drugim niewątpliwie problemem będzie konieczność spełnienia wymogów Unii Europejskiej z zakresu ochrony środowiska.
W Elektrociepłowni „Gorzów” oprócz bloku gazowo-parowego eksploatowane są urządzenia z lat 70. produkujące energię elektryczną i ciepło w oparciu o spalanie węgla kamiennego. Przedsiębiorstwa branży elektroenergetycznej działające w Europie Zachodniej są już przystosowane do spełnienia wymogów z zakresu ochrony środowiska. Przedsiębiorstwa wytwórcze w Polsce będą musiały ponieść nie małe nakłady na dostosowanie urządzeń wytwórczych pracujących na węglu do spełnienia wymogów europejskich z zakresu ochrony środowiska.
Problemem polskiej energetyki jest również duże rozdrobnienie kapitałowe. Brak jest podmiotów krajowych o dużym potencjale wytwórczym i kapitałowym. W momencie wejścia do Unii Europejskiej trudno będzie konkurować pojedynczym spółkom polskim z dobrze przygotowanymi do operowania na konkurencyjnych rynkach energii dużymi koncernami energetycznymi z Niemiec, Francji czy Szwecji.
Zarząd EC „Gorzów” szansę dalszego rozwoju widzi w wejściu elektrociepłowni do grupy kapitałowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych SA. W przyjętym przez Radę Ministrów pod koniec stycznia br. programie realizacji polityki właścicielskiej Ministra Skarbu Państwa w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego jest zapis, że Minister Skarbu Państwa wzmocni kapitałowo Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA poprzez wniesienie akcji Elektrociepłowni „Gorzów” SA. To jest kierunek, który dla EC „Gorzów” jest odpowiedni. Będąc w silnej grupie kapitałowej jest zarówno łatwiej operować na konkurencyjnym rynku energii, jak i przyjmować nowe wyzwania, które stawiane są przed firmami energetycznymi.
SK
Elektrociepłownia „Gorzów” S.A.
66-400 Gorzów Wlkp., ul. Energetyków 6
tel. (095) 733-41-00, fax (095) 732-30-12
e-mail: [email protected]
www.ecg.com.pl
- Informacje o Elektrociepłowni Gorzów SA