Zwierciadło gospodarki

Jakość XVII
Dodatek promocyjno-reklamowy do RZECZPOSPOLITEJ.
nr 263 (6946) 9 listopada 2004 r.

Zwierciadło gospodarki

Rozmowa z Jerzym Mackiewiczem, sekretarzem Kapituły Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Wkrótce zostanie ogłoszona kolejna, ósma już edycja Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Jaki będzie tryb wyłaniania kandydatów do tego wyróżnienia?

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP będzie przyznawana w ośmiu kategoriach. Tryb wyłaniania kandydatów podzielony jest na trzy etapy. W pierwszym, do 28 lutego przyszłego roku, uprawnione instytucje i organizacje będą zgłaszać swoich kandydatów w poszczególnych kategoriach. W kwietniu Kapituła przedstawi nominowanych, a spośród nich prezydent wybierze laureatów. Wręczenie nagrody odbędzie się, tradycyjnie już, podczas Dnia Polskiego na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Kto może się ubiegać o Nagrodę Prezydenta?

Może się o nią ubiegać każde przedsiębiorstwo, gospodarstwo rolne czy zespół wynalazców, którzy spełniają określone kryteria. Są one bardzo szerokie, bierze się pod uwagę całokształt działalności firmy, m.in. jej wyniki ekonomiczne, pozycję rynkową, działalność na rzecz ochrony środowiska i środowiska lokalnego, a także jako kryterium uzupełniające działalność charytatywną. Trudno jest omówić szczegółowo wszystkie wymagania stawiane laureatom oraz nominowanym do nagrody. Wszyscy zainteresowani mogą się z nimi zapoznać na stronie internetowej: www.prezydent.pl pod hasłem „Nagrody”. Warunkiem znalezienia się w gronie kandydatów do nagrody jest również oficjalne zgłoszenie przez uprawnioną instytucję do zgłaszania kandydatów każdej z kategorii. Jest ich 58 i są to głównie organizacje i samorządy gospodarcze oraz organizatorzy najpoważniejszych konkursów i programów gospodarczych.

Czy ubieganie się lub uzyskanie wyróżnienia wiąże się z jakimikolwiek kosztami dla kandydatów i laureatów?

Ubieganie się o Nagrodę Prezydenta na żadnym z etapów nie wiąże się z jakimikolwiek opłatami. Nie ma żadnego wpisowego, współfinansowania uroczystości wręczenia nagród, pokrywania kosztów wykonania statuetek itp. Nie sugerujemy również nominowanym czy laureatom jakichkolwiek dodatkowych akcji promocyjnych, które wiązałyby się z nakładami finansowymi.

Jakie korzyści zyskują przedsiębiorstwa wyróżnione przez prezydenta?

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem za osiągnięcia gospodarcze w Polsce, a więc fakt znalezienia się w gronie nominowanych lub laureatów po pierwsze jest szeroko propagowany we wszystkich najważniejszych polskich mediach, po drugie wpływa na wzrost wiarygodności, prestiżu i pozycji wyróżnionych. Uważamy, że tego typu programy są działaniami wspomagającymi firmy w budowaniu ich pozycji rynkowej. Nie zastąpią one jednak działań samych firm w walce konkurencyjnej. Dlatego nigdy nie przeliczamy nagrody na konkretne wskaźniki ekonomiczne, typu wzrost sprzedaży, eksportu czy rentowności.

Jaki jest główny cel nagrody w odniesieniu do całej polskiej gospodarki?

Jednym z głównych naszych celów, oprócz wyróżnienia tych, którzy przyczyniają się do rozwoju gospodarczego naszego kraju, jest budowanie grupy liderów w gospodarce, firm które warto pokazywać i promować. Tym samym tworzymy pozytywny obraz Polski, jako kraju z dużym potencjałem gospodarczym i intelektualnym. Prezentując dobre firmy, chcemy również pokazywać wzorce i metody osiągania sukcesu.

W Polsce jest wiele nagród gospodarczych. Czy Nagroda Prezydenta jest dla nich konkurencją?

Celem ustanowienia swojej nagrody przez prezydenta nie było zastępowanie czy konkurowanie z jakimkolwiek programem funkcjonującym w Polsce. Przyznaję, że kiedy organizowaliśmy to przedsięwzięcie, pojawiło się wiele głosów ze strony organizatorów innych konkursów, obawiających się zmniejszenia rangi ich nagród w momencie ustanowienia nagrody głowy państwa. Sądzę, że zgodnie z intencjami prezydenta, tak się nie stało, między innymi poprzez zaangażowanie tych organizacji w proces typowania kandydatów.

Czy przyglądając się uważnie laureatom i kandydatom poszczególnych edycji można ocenić kondycję polskiej gospodarki?

W konkursie biorą udział najlepsze firmy, dlatego nie zawsze ich wyniki mogą być reprezentatywne dla całej gospodarki. Mimo to one również podlegają warunkom panującym na rynku, odczuwają pozytywne i negatywne tendencje panujące na polskim rynku. W związku z tym na podstawie ankiet kandydatów do nagrody można ocenić sytuację całej gospodarki i tendencje jej rozwoju. Dla przykładu pod koniec lat dziewięćdziesiątych i na początku dwutysięcznych obserwowaliśmy znaczny spadek wyników ekonomicznych przedsiębiorstw. Było to spowodowane ograniczeniami na rynku wewnętrznym i spadkiem opłacalności eksportu. Widać to było szczególnie, gdy przyglądaliśmy się wynikom przedsiębiorstw zgłaszanych do konkursu w kategorii eksporter. Teraz obserwujemy rozkwit tych firm, bardzo wyraźną poprawę sytuacji ekonomicznej, ale także poszerzanie rynków zbytu, wprowadzanie nowych produktów. W przyszłych latach, w związku z naszym wejściem do Unii Europejskiej, z pewnością zaobserwujemy znaczną poprawę sytuacji gospodarstw rolnych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał PJ